Klimat i położenie

Bodrum, jeden z najpopularniejszych kurortów w całej Turcji, położony jest naprzeciwko greckiej wyspy Kos, 200 km na południe od Alacati. Jego usytuowanie jest bardzo korzystne, można bowiem nie tylko cudownie spędzić czas na Bodrum, ale i przy okazji odwiedzić Kos. Poza tym ciepłe morze i piaszczyste plaże zachęcają do leniuchowania, a dyskoteki i puby do imprezowania.

Plaża w BodrumBodrum jest miejscowością, która charakteryzuje się klimatem śródziemnomorskim. Nie tylko lato jest tutaj porą roku, w której warto tu przebywać, bowiem zarówno wiosną i jesienią jest w Bodrum niezwykle przyjemnie. Bez wątpienia jednak właśnie latem przyjeżdża tu najwięcej turystów spragnionych nowych wrażeń i słońca.

Gorąco zaczyna robić się już w maju, temperatury stają się coraz wyższe, a ich apogeum przypada na lipiec i sierpień. Wtedy to przekraczają one 30 stopni Celsjusza i można naprawdę nieźle się opalić lub też spalić, dlatego warto pamiętać o kremie z dobrym, wysokim filtrem. Nie trzeba się przejmować jednak iż tak wysoka temperatura okaże się nieprzyjemna, bowiem wilgotność powietrza utrzymuje się na względnie niskim poziomie, co sprawia, że upały są łatwe do zniesienia. Poza tym w lipcu i sierpniu nie trzeba się również obawiać deszczu, wręcz przeciwnie – można liczyć na dni pełne słońca i bezchmurnego nieba. Od maja zaś można liczyć na suchy i łagodny wiatr – Meltemi, który wieje od strony Morza Egejskiego i chłodzi delikatnie.

Bodrum - PlażaWarto dopasować porę roku do aktywności, którą chce się podjąć na Bodrum. Przykładowo spacerowicze i ci, którzy kochają długie wędrówki powinni raczej zawitać tu wiosną, gdy jeszcze nie ma upałów powyżej 30 stopni, temperatura bowiem sięga wtedy powyżej 20 stopni i można spokojnie penetrować wyspę . Co dodatkowo zachęca do takiego wyboru to rozkwitająca roślinność, wzgórza i doliny nabierają pięknych barw i zapachów, dzięki czemu można podziwiać te okolice wszystkimi zmysłami.

Jesień zaś to idealna pora dla tych, którzy nie lubią tłumów, a jednocześnie pragną kąpieli w ciepłym morzu. Po lecie bowiem morze pozostaje rozgrzane, a turystów jest już o wiele mniej. Temperatury ponownie spadają poniżej 30 stopni, co umożliwia dłuższy pobyt na plaży i w samym morzu.

Zima to pora roku, w której padają obfite deszcze i znacznie się ochładza. Najbardziej mokrymi miesiącami są grudzień i styczeń. Co ciekawe można się też spodziewać gwałtownych burz, choć nie zdarzają się one tu często. Temperatura powietrza spada w ziemie do 10 stopni Celsjusza i nie można już liczyć na gorące słońce i bezchmurne niebo. Jednakże interesującym doświadczeniem może być odwiedzenie Bodrum w tym okresie, zwłaszcza dla osób lubiących oryginalne pomysły. Morze w czasie burzy jest zjawiskowe, a deszcz skłania do nostalgii.