Zwiedzanie

Bodrum wcześniej miało inną nazwę, a nawet dwie: Petronium oraz Halikarnas. Jego historia najprawdopodobniej sięga VII wieku p.n.e., a według niektórych badaczy być może nawet wcześniej.

Historyczne zabytki w Bodrum

bodrum-zamekPrócz atrakcji nocnych i słońca można w Bodrum niezwykle ciekawie spędzić także całe dnie, na uprawianiu sportów wodnych, zwiedzaniu, czy też odkrywaniu historii. Są tu bowiem zabytki warte zobaczenia [http://www.kultur.gov.tr/EN,36087/bodrum.html], takie jak chociażby, zaliczane do Siedmiu Cudów Świata Starożytnego, Mauzoleum Mauzolea w Halikarnasie, czy Zamek Świętego Piotra z Muzeum Archeologii Podwodnej. Warto odwiedzić również stare miasto i zobaczyć teatr.

Słynny grobowiec jakim jest Mauzoleum Mauzolea w Halikarnasie to dzieło Artemizji II, która stworzyła do dla swojego zmarłego męża króla Mauzolosa. Jego wykonawcą zaś był Satyros. Artystami odpowiadającymi za powstanie rzeźb byli Timoteos i Skopas, lecz nie tylko. Na szczycie grobowca można przyjrzeć się niezwykle interesującemu dziełu jakim jest posąg króla i królowej w rydwanie. Szczyt zaś znajduje się na około 40 metrze w górę, a widok z niego zapiera dech w piersiach. Wokół posągów stały niezwykłe kolumny w stylu jońskim, które jednak nie zachowały się do dzisiejszych czasów. Pozostały jedynie fundamenty, jednakże nadal całość sprawia ogromne wrażenie i daje poczucie monumentalności, fascynuje i pozwala wyobrazić sobie pierwotny kształt mauzoleum.

Z czasów króla Mauzolosa pozostał jedynie fragment murów obronnych. To mająca aż 7 kilometrów Brama Myndosa, która to stanowiła jedno z dwóch dobrze znanych wejść do Bodrum. Powstała ono około 364 roku p.n.e. i kiedyś miała trzy wieże i niejednokrotnie nazywano ją również tak zwanym Tripollionem. Prawie całą bramę zniszczono, gdy Bodrum zostało zdobyte przez Aleksandra Wielkiego, jednakże to co zostało warto zobaczyć.

bodrum-zamek-nocInteresującym zabytkiem jest również Zamek świętego Piotra. Jego twórcami byli Joannici, jednakże materiał jakiego użyli pochodził właśnie z Mauzoleum króla Mauzolosa. Ten należący do Siedmiu Cudów Świata Starożytnego zabytek nie miał bowiem dla nich większego znaczenia, więc niestety pozwolili sobie skorzystać z jego tworzywa. Zamek świętego Piotra wzniesiono w latach 1402-1522, a do środka gmachu można dostać się aż siedmioma bramami. Wewnątrz niego funkcjonuje jedno z najznakomitszych Muzeów Podwodnej Archeologii na świecie, w którego zbiorach jest chociażby piękny statek z XVI wieku, dokładnie odrestaurowany i robiący wrażenie.

Co zobaczyć w okolicy…

Także okolice Bodrum są pełne atrakcji. Warto zobaczyć chociażby Marmaris, które jest jednym z kurortów tureckich oraz miastem portowym leżącym w południowo-zachodniej części kraju. To idealne miasto dla miłośników nurkowania i żeglarstwa, można tu bowiem uprawiać oba te sporty ciesząc się doskonałą pogodą. Marmaris jest istotnym ośrodkiem turystycznym posiadającym dwie duże przystanie morskie i kilka nieco mniejszych. To cudowne miejsce chociażby ze względu na przepyszne jedzenie, świetne wina lokalne, czy też krajobrazy. Wybrzeże prezentuje się pięknie, a plaże, z których najlepsze to Turtle Beaches, Icmeler oraz Gunluk Park, pozwalają na długi i przyjemne relaks wśród promieni słońca.

Marmaris powstało około VI wieku p.n.e., a jego nazwa brzmiała początkowo Phuskos. Warto wybrać się na odpoczynek do łaźni tureckich lub też na całodzienne szaleństwa do parku wodnego. Dla tych zaś, którzy pragną zobaczyć w tym mieście jakieś ciekawe budownictwo idealnym miejscem okaże się stare miasto. Można tu spacerować wąskimi uliczkami i podziwiać ciekawe gmachy. Niezwykły jest również Iyilil Kayaliklari Archaeological Park oraz Marmaris National Park, w którym odnajdą się miłośnicy wspinaczek, spacerów czy też kolarstwa górskiego.

bodrum-widok-zamekNa przeciwko Bodrum czeka zaś przepiękna, aczkolwiek niewielka wyspa Kos. Jest ona wyspą grecką należącą do Archipelagu Dodekanezu, nazywana także wyspą Hipokratesa. Stolicą jest także Kos, urocze miasto położone w jej północno-wschodniej części. Można tu podziwiać najstarsze na kontynencie platan – drzewo Hipokratesa, a poza tym także słynne ruiny zamku Joannitów, które pochodzą z XVI wieku. Warto także odwiedzić meczet Gazi Hassan Pasza z VIII wieku, czy też Muzeum Hipokratesa, Dionizosa czy Świątyni Afrodyty.

Niezwykła atrakcja znajduje się także 8 kilometrów od stolicy wyspy. Są to gorące źródła znajdujące się na plaży Therma. Wylewają się one ze skalnej groty i pozwalają na cudowny relaks. Rok rocznie na Kos odbywa się Festiwal Hipokratesa, można wtedy wybrać się na koncert, czy też posmakować tutejszej kuchni.

Na południowym wybrzeżu wyspy na odkrycie czeka zaś wioska rybacka Karamena. Interesująca ze względu na promenadę, port morski oraz plażę piaszczysto-żwirową. Ciekawe jest także Mastichari pełne pięknych widoków, z ruinami bazuliki Agios Ioannis z V wieku oraz Świątyni Świętego Jana. Miasteczkiem, które również warto odwiedzić jest Agios Fokas. Można tu zrelaksować się na cudownej plaży.